SHIPBOARD TRAINING ONLINE


Briese Cadets embarked thier first enhancement training on Basic Chart Correction last week,using the UCMETC, cadet enhancement, training in UCMETC, campus. last March 21-25, 2011.

 
3rd YEAR LEVEL (2-1-1 cur.) ON-Board
BACHELOR OF SCIENCE IN MARINE TRANSPORTATION
 

1.      ACAPULCO, PHILIP GIAN V. on board BBC Iceland, June 01, 2012
2.      ALESNA, JOHNEDEL B. -  On board BBC Rheiderland 11-04-2012
3.      BALLESTEROS, JEREMY JOHN B. on board BBC Anglia, June 15, 2012
4.      BORROMEO, KIRBY R. on board BBC Volga, May 25, 2012
5.      DUBLIN, EDU B. on board BBC Sjard 22 June 2012
6.      ENCABO, JOHN WEE on board BBC Ukraine, June 06, 2012
7.      EREDIA, KIERCK KARLO A. on board BBC Ganges, May 15, 2012
8.      FLORES, RECHIE A. on board BBC Ems, May 15, 2012
9.      GUCOR, ADRIAN CARLO T. on board BBC Volga, May 25, 2012
10.  GUZMAN, CHARLES BERNARD L. - On board BBC Seine 18.04.2012
11.  HERMOSO, MON CAESAR B.on board BBC Ems 09 July 2012 
12.  MUÑEZ, RICHARD N. - On board BBC Europe 21.03.2012
13.  MURILLO, KENT REY T. on board BBC Ukraine, June 06, 2012
14.  ODCHIGUE, RAY MARK J. -  On board BBC Mississippi 3003.12
15.  OVERA, MANUEL LEONIL III C.  on board BBC Denmark 12 July 2012 
16.  SABELLANO, JAKE STEVEN L. on board BBC Austria, May 13, 20129
17.  SOLLER, CARL KEVIN B. on board BBC Denmark, May 21, 2012
18.  SORIANO, JEFFRY LOYD T. on board BBC Mississippi, May 05, 2012
19.  VILLAFUENTE, JARED ROSS M. on board BBC Iceland, June 01, 2012
20.  VILLANUEVA, TOM CLYDE P. on board BBC Amazon, May 10, 2012T


3rd YEAR LEVEL (@ the School)
BACHELOR OF SCIENCE IN MARINE ENGINEERING
 
1.      ALCOMENDRAS, ELTON JOHN
2.      BACUS, CLIFFORD A.
3.      CABAJAR, EDELBERTO R.
4.      CARDOSA, LLOYD NICOLAS C.
5.      CORTES, EROS JUNO V.
6.      GAMALO, KARLO NIÑO C.
7.      GELIG, RHYSS ALFRED B.
8.      JAYME, GIAN CARLO P.
9.      LAURENTE, KENNETH PHURPS R.
10.  MACALINAO, PAULO JOHN C.
11.  REYES, CHELO L.
12.  SALLOMAN, MANASSEH M.
13.  SANCHEZ, JUDDEUS MIKHAIL S.
14.  SEPIO, ALBRETO V.
15.  SORDILLA, CHRISTIAN RHOMIE
16.  TAPIC, ALEJANDRO R.
17.  TENIO, LEO JOSEPH E.
18.  TRADIO, SAMUEL JAMES U.
19.  UBAS, PATRICK M.
20.  VELOSO, CHARLES M.

SECOND YEAR (@ the School)

 BACHELOR OF SCIENCE IN MARINE ENGINEERING

1.  AGAPAY, NICHOLE PAUL B.
2.  ALCONTIN, RONDY E.
3.  BARGAMENTO, JHAN LOWELL D.
4.  BERCERO, WYNJEL Y.
5.  CABISO, DUSTIN JOHN A.
6.  CAPOY, JOHN MIKKO B.
7.  CASTILLO, JESSE NIÑO L.
8.  DINAWANAO, DHAVEN JUNNE C.
9.  ESTREMOS, MARWIN D.
10.  ESTRERA, MARCO CESAR D.
11.  FANTONIAL, JOHN T.
12.  FAUNILLAN , MELVIN C.
13.  JUAREZ, SANNY A.
14.  LAYAN, BERNIE C.
15.  LEDESMA, JESSIE N.
16.  LIBATON, LAURENZ B.
17.  MANLONGAT, ZYNYL D.
18.  MARABUT, ARNOLD M.
19.  POGOY, PAOLO BENJAMEN T.
20.  ZULUETA, GENELO M.